Biokominki – zalety, wady, czy są bezpiecznie

Z pewnością każdy z nas kojarzy sceny z filmów, kiedy to bohater siadał w wygodnym fotelu przed kominkiem i wypoczywał, a delikatny półmrok ognia i ciepło tworzyły niezapomniany klimat. Wielu z nas siedziało wtedy w mieszkaniach i z tęsknotą patrzyło na te sceny, odkręcając ewentualnie kaloryfer.

Ale nie martw się – od pewnego czasu na rynku znajdują się nowoczesne rozwiązania, które pozwolą każdemu cieszyć się z ciepła i światła, tworzonego przez płomienie. Są to modernistyczne biokominki, zasilane biopaliwem, czyli roztworem na bazie alkoholu etylowego. Wyróżniają się one pięknym wyglądem i dużymi możliwościami montażu – z pewnością przypadną do gustu każdemu!

Zanim jednak wybierzesz dany model, warto poznać wszystkie za i przeciw, dotyczące biokominków. Zaczniemy oczywiście od zalet, gdyż jest ich zdecydowanie więcej.

Przede wszystkim wspomnieć należy, że biokominki można postawić praktycznie wszędzie – nie potrzeba szybu kominowego ani żadnej innej, specjalnej instalacji. Wystarczy odrobina miejsca i można stawiać elegancką konstrukcję.

Niewątpliwym atutem jest również fakt, że tego typu elementy wyposażenia domów i mieszkań można otrzymać w wielu różnych wariantach. Dzięki temu bez problemu dopasujesz odpowiedni model zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji! Wspomnieć warto również możliwość stawiania biokominka na zewnątrz – stworzysz dzięki niemu ciekawy kącik na tarasie czy w ogrodzie!

Konstrukcję tę można również w dowolnym momencie przenieść czy schować.

Jeśli chodzi o wady, to można właściwie wspomnieć jedynie o kilku mankamentach. Jest nim z pewnością cena użytkowania – biopaliwo jest stosunkowo drogie, przez co godzina palenia wynosi od 5 do 8 zł. Biokominek nie może być również jedynym źródłem ogrzewania w domu – generuje nieco ciepła, jednak jest to zdecydowanie zbyt mało, aby ogrzać pomieszczenie, nie wspominając nawet o domu.

Jak widać, zalet jest znacznie więcej, niż wad. Warto więc sprawdzić naszą ofertę i wybrać najlepiej odpowiadający Twojemu wnętrzu model, który wprowadzi przyjemną atmosferę i mikroklimat w Twoim domu!

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.