Czy biokominek grzeje?

Zupełnie nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie biokominka. Urządzenie prezentuje się we wnętrzu niezwykle gustownie. Stanowi świetne rozwiązanie zarówno do niewielkich wnętrz, jak i pokaźnych domów. Przy okazji zakupu pojawia się jednak pytanie: czy biokominek zapewnia ciepło? Odpowiadamy i jednocześnie uspokajamy wszystkich, którzy rozważają wybór tego urządzenia.

Nie owijając w bawełnę. Tak, biokominek grzeje! I robi to naprawdę dobrze. Stawiając na ekologiczne rozwiązania decydujesz się nie tylko na poprawę jakości życia swojego i innych, ale także na ergonomiczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Nie musisz martwić się, czy i gdzie znajdziesz miejsce na montaż, a także czy posiadasz odpowiednią do tego infrastrukturę. Urządzenie nie potrzebuje komina, aby działać. Całość montowana jest w bardzo prosty sposób – wystarczy zdecydować się na jedno przeznaczone dla niego miejsce, koniecznie to najbardziej reprezentacyjne. Ponadto korzystasz z biopaliwa, a zatem opału, który nie pozostawia zanieczyszczeń. Możesz cieszyć się żywym płomieniem, nie zaprzątając sobie głowy pozyskiwaniem opału lub usuwaniem popiołu.

Biokominek grzeje – czy jednak na tyle, aby stać się alternatywą dla tradycyjnych urządzeń? Oczywiście, że tak! Chcąc w pełni cieszyć się możliwościami jakie daje, warto dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie grzewcze budynku. Ekologiczne urządzenia świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu pomieszczeń, w których zostały zamontowane. Standardowo dysponują mocą ok. 3 kW. To całkiem nieźle, w porównaniu z grzejnikiem pokojowym, który działa z mocą 1,5-2 kW. Tego typu rozwiązanie będzie więc wystarczające, aby zapewnić ciepło w pomieszczeniu o powierzchni 30 m kw. Tym bardziej, że siłę grzania biokominków można regulować ręcznie lub za pomocą pilota. Efektywne ogrzewanie zależy również od tego, czy budynek posiada odpowiednią izolację. Bez niej ciepło będzie uciekać z pomieszczeń bez względu na zastosowane urządzenie.

Biokominek to naprawdę dobry wybór, jeśli myślisz o stworzeniu przyjemnego i stylowego miejsca do wypoczynku, a zarazem chcesz zapewnić sobie w pomieszczeniu optymalne warunki grzewcze.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.