Sezon grzewczy to okres intensywnej eksploatacji pieca na pellet, minusowe temperatury sprawiają, że dom wymaga większej ilości ciepła, dlatego też urządzenie to pracuje praktycznie bez przerwy. Jeśli chcesz, żeby Twój piec był sprawny i wydajny przez wiele lat, to musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji.
Jak często czyścić piec na pellet?
Jeśli służy on jedynie do ogrzewania domu, to pełną konserwacje wystarczy przeprowadzić raz do roku, po zakończonym sezonie grzewczym. Natomiast jeśli ogrzewasz nim również ciepłą wodę, to czyszczenie należy wykonać dwa razy w roku. Taką kontrolę najlepiej przeprowadzić na przełomie maja i czerwca lub września i października. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko powstawania różnego rodzaju awarii, powodowanych, np. poprzez korozję, uszkodzenia grzałki czy też gnicie wymienników ciepła. Do takiej kontroli należy wezwać zespół składający się z profesjonalistów, który sprawnie wykona niezbędne prace.
Jednak poza pracami konserwacyjnymi raz na jakiś czas należy samodzielnie czyścić i sprawdzać piec na pellet. Wiele osób, szczególnie tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z taką formą ogrzewania często nie wie jak to robić. Dlatego poniżej wyjaśniamy co należy do obowiązków właściciela, ponieważ powinien on:
Raz w tygodniu:
- usuwać z popielnika popiół, a następnie umieszczać go w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku,
- sprawdzać czystość rusztu palnika,
- kontrolować ilość paliwa znajdującego się w zasobniku,
- sprawdzać zbiornik oraz rury podające i zrzutowe, aby dowiedzieć się czy nie nastąpiła w nich akumulacja płynu.
Raz w miesiącu:
- wyczyścić wymiennik ciepła, ściany oraz kanały spalinowe,
- usunąć zabrudzenia z bocznych komór spalania.
Jak widać czyszczenie kotła na pellet nie jest trudne i nie trzeba poświęcać na nie zbyt wiele czasu. Profesjonalna konserwacja raz do roku oraz regularne sprawdzanie pracy urządzenia sprawią, że będzie ono dobrze i sprawnie funkcjonowało przez wiele lat. Kilka regularnie wykonywanych czynności wystarczy, żeby zapobiec kosztownym naprawom.


Zobacz inne artykuły w kategorii
Zobacz inne artykuły
- Kuchnia na drewno z piekarnikiem – TOP 5 modeli na 2023 rok
- Piec kominkowy na drewno z płaszczem wodnym – wady i zalety
- Nowoczesna kuchnia opalana drewnem – stylowy powrót do przeszłości
- Klasyczne piece kuchenne vs piece kuchenne z płaszczem wodnym
- Dlaczego piece kuchenne na węgiel i drewno zyskują tak dużą popularność?