Jak czyścić piec na pellet?

Sezon grzewczy to okres intensywnej eksploatacji pieca na pellet, minusowe temperatury sprawiają, że dom wymaga większej ilości ciepła, dlatego też urządzenie to pracuje praktycznie bez przerwy. Jeśli chcesz, żeby Twój piec był sprawny i wydajny przez wiele lat, to musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji.

Jak często czyścić piec na pellet?

Jeśli służy on jedynie do ogrzewania domu, to pełną konserwacje wystarczy przeprowadzić raz do roku, po zakończonym sezonie grzewczym. Natomiast jeśli ogrzewasz nim również ciepłą wodę, to czyszczenie należy wykonać dwa razy w roku. Taką kontrolę najlepiej przeprowadzić na przełomie maja i czerwca lub września i października. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko powstawania różnego rodzaju awarii, powodowanych, np. poprzez korozję, uszkodzenia grzałki czy też gnicie wymienników ciepła. Do takiej kontroli należy wezwać zespół składający się z profesjonalistów, który sprawnie wykona niezbędne prace.

Jednak poza pracami konserwacyjnymi raz na jakiś czas należy samodzielnie czyścić i sprawdzać piec na pellet. Wiele osób, szczególnie tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z taką formą ogrzewania często nie wie jak to robić. Dlatego poniżej wyjaśniamy co należy do obowiązków właściciela, ponieważ powinien on:

Raz w tygodniu:

 • usuwać z popielnika popiół, a następnie umieszczać go w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku,
 • sprawdzać czystość rusztu palnika,
 • kontrolować ilość paliwa znajdującego się w zasobniku,
 • sprawdzać zbiornik oraz rury podające i zrzutowe, aby dowiedzieć się czy nie nastąpiła w nich akumulacja płynu.

Raz w miesiącu:

 • wyczyścić wymiennik ciepła, ściany oraz kanały spalinowe,
 • usunąć zabrudzenia z bocznych komór spalania.

Jak widać czyszczenie kotła na pellet nie jest trudne i nie trzeba poświęcać na nie zbyt wiele czasu. Profesjonalna konserwacja raz do roku oraz regularne sprawdzanie pracy urządzenia sprawią, że będzie ono dobrze i sprawnie funkcjonowało przez wiele lat. Kilka regularnie wykonywanych czynności wystarczy, żeby zapobiec kosztownym naprawom.

Zobacz inne artykuły w kategorii

Zobacz inne artykuły

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.