Jak działa piec na pellet?

Jednym z niezwykle ekonomicznych, a zarazem ekologicznych i odnawialnych źródeł energii jest pellet. Dostępne w naszej ofercie piece, przystosowane do tego typu paliwa spełniają najwyższe normy, obejmujące zarówno ochronę środowiska, jak również kwestię walki ze smogiem.

Jednym ze stosunkowo popularnych dziś rozwiązań są kotły na pellet. Paliwo to jest stosunkowo tanie, szczególnie biorąc pod uwagę jego właściwości cieplne. Wiele kotłów na tego typu opał posiada dość duże zasobniki na paliwo, co sprawia, że urządzenia nie trzeba obsługiwać nawet przez cały tydzień! Dodatkowo po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania można sterować urządzeniem za pomocą smartfona czy tableta!

Kotły na pellet składają się z kilku elementów – wspomnianego powyżej zasobnika, silnika podajnika zewnętrznego (w przypadku dodatkowego zbiornika na pellet), podajnika kotła (ślimakowego bądź pneumatycznego), wentylatora, a także zbiornika spalania. Nowoczesne urządzenia podłączane są do sieci elektrycznej, co pozwala na automatyczne podgrzewanie i rozpalanie paliwa. Jest to świetne rozwiązanie, bowiem zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i niweluje konieczność własnoręcznego rozpalania pieca.

Sama zasada działania pieca na pellet jest bardzo prosta – paliwo jest stopniowo przenoszone z zasobnika do komory spalania za pośrednictwem podajnika kotła – specjalny system kontroluje poziom rozpalenia i odpowiednio uwalnia dalszy opał, aby zapewnić ciągłość ogrzewania. Powstające tam ciepło jest wykorzystywane w systemie centralnego ogrzewania oraz do przegotowywania ciepłej wody użytkowej.

Niewątpliwym atutem nowoczesnych pieców na pellet jest także automatyczny system wentylacji. W rezultacie zainstalowane w urządzeniu czujniki same dozują ilość powietrza w taki sposób, aby utrzymać odpowiedni poziom spalania.

Jeśli zastanawiasz się nad sposobem ogrzania Twojego nowego domu, zdecyduj się na piec a pellet. Twoim jedynym zadaniem podczas obsługi tego systemu będzie wypełnianie zasobnika paliwem – całą resztę pracy wykonają automatyczne systemy. Jeśli jednak mimo to masz wątpliwości – skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.