Jaki jest koszt montażu pieca na pellet?

Jeśli właśnie wprowadzasz się do nowo wybudowanego domu, bądź planujesz generalny remont już stojącego, powinieneś zastanowić się nad tym, jak będziesz go ogrzewać. Od kilku lat najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest bez wątpienia kocioł na pellet. Jest on chętnie wybierany nie tylko ze względu na parametry przyjazne środowisku, ale także łatwość obsługi oraz niską awaryjność. Czy jednak jest to rozwiązanie ekonomiczne? Ile kosztuje montaż, a następnie eksploatacja kotła na pellet? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Wszystko oczywiście zależy od typu urządzenia, jakie wybierzemy, a także od jego wielkości. Powinniśmy ją dopasować zarówno do wielkości domu, jak również liczby mieszkańców (w przypadku podgrzewania wody. Oprócz samego urządzenia i niezbędnych akcesoriów należy wziąć pod uwagę także koszty montażu, które zazwyczaj zamykają się w zakresie 1500-2000 zł.

Oprócz samego założenia kotła na pellet cena obejmuje najczęściej również pierwsze uruchomienie, a także regulację wszystkich niezbędnych parametrów.

Warto, abyś nie oszczędzał na ekipie, która będzie montować Twój piec. Czasem lepiej jest wydać parę złotych więcej, lecz mieć pewność, że cała konstrukcja jest w pełni bezpieczna i szczelna. Odpowiednio zamontowana instalacja jest także bardziej odporna na różnego rodzaju awarie.

Powyższe zadania powinny być przeprowadzone przez autoryzowany serwis pieców na pellet. W wielu przypadkach usługa ta wchodzi w skład kosztów montażu, czasami jednak musi być opłacona osobno. Zapłacimy za to około 500 złotych.

Koszt montażu pieca na pellet jest porównywalny z opłatami innych tego rodzaju urządzeń, a jednocześnie jest on całkowicie przyjazny dla środowiska. Dwutlenek węgla generowany przez paliwo jest pochłaniany przez drzewa, przez co palenie pelletem nie powoduje zwiększenia emisji CO2 do atmosfery.

Jeśli wybierzesz model urządzenia z automatycznym podajnikiem paliwa nie będziesz musiał przejmować się tym, aby w komorze spalania zawsze była odpowiednia ilość paliwa. Tak naprawdę konieczność obsługi tego typu urządzenia jest minimalna, dlatego też jest dziś chętnie wybierana przez wielu klientów.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Najnowsze na blogu

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.