Jeszcze kilkanaście lat temu jednym z częściej stosowanych systemów ogrzewania domów były piece wolnostojące, zwane potocznie kozą. Od kilku lat można zaobserwować, że trend ten zyskuje na popularności, a urządzenia te pojawiają się w coraz większej liczbie domów. Budowa tych urządzeń pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzanie obiektu mieszkalnego, a bogate wzornictwo sprawia, że z łatwością można dobrać model pieca kominkowego do aranżacji wnętrza.
Czym charakteryzuje się piec kominkowy?
Na wstępie warto przyjrzeć się konstrukcji pieca kominkowego. Standardowe rozwiązanie składa się z dwóch części, między innymi pieca oraz instalacji, która jest odpowiedzialna za odprowadzanie spalin. Palenisko jest zamknięte i wyposażone w efektowne drzwiczki. Rynek obfituje w różne modele, również te z piekarnikiem lub płaszczem wodnym.
Urządzenie, jakim jest piec kominkowy wykorzystuje się na wiele różnych sposobów, między innymi może on pełnić rolę uzupełnienie ogrzewania centralnego lub sprawnej instalacji, która będzie wprowadzała klimat do wnętrza domu. Zdecydowaną zaletą urządzenia jest prostota montażu, a także mobilność.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca kominkowego?
Zamierzając dokonać zakupu pieca kominkowego, który będzie służył wiele lat, warto pamiętać o kilku czynnikach. Najważniejsza jest obudowa, a także materiał, z którego urządzenie grzewcze zostało wykonane. Największą popularnością cieszą się kozy żeliwne oraz stalowe.
Bardzo ważnym parametrem jest także moc, im większa, tym większą powierzchnię będziemy w stanie ogrzać. W zależności od modelu urządzenia, należy je dostosować do kubatury, którą oblicza się mnożąc powierzchnię przez wysokość pomieszczenia. Przyjętym standardem jest fakt, że 1 kW mocy pieca kominkowego ogrzeje powierzchnię 25 metrów sześciennych. Na rynku znaleźć więc można różne modele urządzeń, które będą się między sobą różniły mocą grzewczą.
Ponadto kluczowy jest wybór opału, który będziemy stosować. Najczęściej jest to węgiel, drewno lub pellet. Warto pamiętać także o sposobie czyszczenia pieca, dlatego najlepiej wybrać taki model, który posiada niezależny pojemnik na popiół, który można usunąć nie zanieczyszczając pomieszczenia. Równie ważnym aspektem jest czynnik ekologiczny. Specjalne metody wtórnego spalania lub umieszczone w piecach kominkowych katalizatory skutecznie redukują spaliny emitowane do atmosfery. Ostateczną kwestią decyzyjną przy wyborze urządzenia jest również niewątpliwie cena. Chcąc dysponować wydajnym piecem, należy nastawić się na wydatek powyżej 1000 złotych.