Jaki piec kominkowy wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu jednym z częściej stosowanych systemów ogrzewania domów były piece wolnostojące, zwane potocznie kozą. Od kilku lat można zaobserwować, że trend ten zyskuje na popularności, a urządzenia te pojawiają się w coraz większej liczbie domów. Budowa tych urządzeń pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzanie obiektu mieszkalnego, a bogate wzornictwo sprawia, że z łatwością można dobrać model pieca kominkowego do aranżacji wnętrza.

Czym charakteryzuje się piec kominkowy?

Na wstępie warto przyjrzeć się konstrukcji pieca kominkowego. Standardowe rozwiązanie składa się z dwóch części, między innymi pieca oraz instalacji, która jest odpowiedzialna za odprowadzanie spalin. Palenisko jest zamknięte i wyposażone w efektowne drzwiczki. Rynek obfituje w różne modele, również te z piekarnikiem lub płaszczem wodnym.

Urządzenie, jakim jest piec kominkowy wykorzystuje się na wiele różnych sposobów, między innymi może on pełnić rolę uzupełnienie ogrzewania centralnego lub sprawnej instalacji, która będzie wprowadzała klimat do wnętrza domu. Zdecydowaną zaletą urządzenia jest prostota montażu, a także mobilność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca kominkowego?

Zamierzając dokonać zakupu pieca kominkowego, który będzie służył wiele lat, warto pamiętać o kilku czynnikach. Najważniejsza jest obudowa, a także materiał, z którego urządzenie grzewcze zostało wykonane. Największą popularnością cieszą się kozy żeliwne oraz stalowe.

Bardzo ważnym parametrem jest także moc, im większa, tym większą powierzchnię będziemy w stanie ogrzać. W zależności od modelu urządzenia, należy je dostosować do kubatury, którą oblicza się mnożąc powierzchnię przez wysokość pomieszczenia. Przyjętym standardem jest fakt, że 1 kW mocy pieca kominkowego ogrzeje powierzchnię 25 metrów sześciennych. Na rynku znaleźć więc można różne modele urządzeń, które będą się między sobą różniły mocą grzewczą.

Ponadto kluczowy jest wybór opału, który będziemy stosować. Najczęściej jest to węgiel, drewno lub pellet. Warto pamiętać także o sposobie czyszczenia pieca, dlatego najlepiej wybrać taki model, który posiada niezależny pojemnik na popiół, który można usunąć nie zanieczyszczając pomieszczenia. Równie ważnym aspektem jest czynnik ekologiczny. Specjalne metody wtórnego spalania lub umieszczone w piecach kominkowych katalizatory skutecznie redukują spaliny emitowane do atmosfery. Ostateczną kwestią decyzyjną przy wyborze urządzenia jest również niewątpliwie cena. Chcąc dysponować wydajnym piecem, należy nastawić się na wydatek powyżej 1000 złotych.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.