Jaki piec wybrać?

Wybierając piec dla domu należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie budynku na ciepło, rodzaj paliwa, a także miejsce, w którym urządzenie ma pracować. Warto podkreślić, że obecnie inwestorzy na etapie zakładania bądź modernizowania instalacji centralnego ogrzewania w swoich domach i obiektach użytkowych powinni brać pod uwagę także rozporządzenia prawne i uchwały antysmogowe, które obowiązują już w poszczególnych regionach kraju. Z tego względu skupimy się na rozwiązaniach proekologicznych, a jednocześnie nowoczesnych i komfortowych w obsłudze.

Piece kominkowe

Są sprawdzoną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Mogą zatem zastąpić bądź uzupełnić ogrzewanie centralne wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Nowoczesne piece kominkowe produkowane są w kształtach i stylistyce nawiązującej do tradycyjnych kominków. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ nadają się do opalania węglem i drewnem, lecz także pelletem. Na rynku dostępne są także biokominki gazowe. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań mają zatem w czym wybierać.

Urządzenia na pellet

Pellet to wysokokaloryczne paliwo w postaci granulatu produkowanego z odpadów roślinnych (przeważnie drzewnych). W procesie spalania pellet emituje znikome ilości dwutlenku węgla i pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu. Piece na pellet są zatem ekologiczne i wygodne w utrzymaniu. Ogrzewanie domu pelletem może przynieść oszczędności w wydatkach na energię cieplną. Spalanie pelletu nie emituje drażniącego dymu o przykrym zapachu ani żadnych szkodliwych substancji.

Urządzenia na gaz

Przytulny klimat płomieni, bez zanieczyszczeń i popiołu? Dzięki piecom na gaz to możliwe. Ceramiczne polana imitujące drewno umieszczone w komorze spalania podnoszą efekt wizualny. Komfort użytkowania zapewnia automatyczne sterowanie za pomocą pilota.

Urządzenia na drewno

Wiele osób uważa, że nie ma ognia bez polan, gałązek i chrustu – a każdy, kto zna dźwięk trzaskającego drewna, będzie w stanie taką opinię zrozumieć. Piece na drewno, oprócz przytulnego efektu wizualnego, gwarantują także dodatkową atrakcję, czyli dorzucania do środka szczapek, gdy tylko płomienie przygasną.

Piece kominkowe są funkcjonalne i dekoracyjne. Nadają wnętrzom przytulnego charakteru. Modele dostępne w naszej ofercie doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach użytkowych, takich jak warsztaty, budynki handlowe, salony usługowe i inne.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Najnowsze na blogu

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.