Nie jest łatwo wybrać wyposażenie do kuchni. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, rozważyć wszystkie możliwości i dobrać rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Chcemy chociaż trochę rozwiać Wasze wątpliwości i pomóc. Przygotowaliśmy więc mały poradnik, w którym porównamy klasyczne piece kuchenne i piece kuchenne z płaszczem wodnym. Które są bardziej funkcjonalne? Które lepiej wybrać?
Na samym początku musimy zaznaczyć, że nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, bo każdy użytkownik ma inne potrzeby. To co, sprawdzi się w jednym domu, w innym będzie niefunkcjonalne. Jak zatem podąć decyzję? Należy poznać wady i zalety każdego z rozwiązań i na ich podstawie stwierdzić, które urządzenie odpowiada indywidualnym preferencjom.
Klasyczne piece kuchenne
Klasyczne urządzenia bez płaszcza wodnego sprawdzą się w domach, które mają już sprawny i wystarczająco wydajny system podgrzewający w.u., np. pompę ciepła. Nie ma więc w nich potrzeby, aby wspierać system grzewczy dodatkowym urządzeniem. Klasyczne piece kuchenne bez płaszcza wodnego nie są wymagane także w budynkach o wysokim standardzie energetycznym, w których zainstalowane są systemy odzyskujące energię, wykorzystywaną później do c.w.u.
Piece z płaszczem wodnym
Urządzenia tego typu – w przeciwieństwie do klasycznych modeli kuchennych – są skonstruowane tak, aby wytwarzały c.w.u., w efekcie spalania drewna, węgla lub pelletu. Ciepłą wodę użytkową, uzyskaną w takim procesie, można wykorzystać w systemie grzewczym. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do napełnienia kaloryferów bądź do zasilenia ogrzewania podłogowego. Na tym nie koniec. C.w.u uzyskaną dzięki działaniu pieca z płaszczem wodnym można stosować, np. do umycia rąk, naczyń i warzyw, a także do kąpieli.
Przy podejmowaniu decyzji o urządzeniu warto mieć na uwadze to, że piece kuchenne z płaszczem wodnym mają cały szereg zalet. Pierwszą z nich jest oszczędność energii. Jeśli produkowanie c.w.u. jest efektem ubocznym użytkowania urządzenia, nie ma potrzeby, aby podgrzewać wodę innymi urządzeniami, które pobierają energię. Dodatkowo, takie urządzenie obniża koszty ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki!