Nowoczesna kuchnia opalana drewnem – stylowy powrót do przeszłości

Mogłoby się wydawać, że postęp technologiczny prowadzi w dobrym kierunku – do bardziej wydajnych, wygodniejszych i ekonomiczniejszych rozwiązań. To prawda. Nie należy jednak zapominać o tym, że tradycyjne rozwiązania, choć mniej zaawansowane technologicznie, wcale nie muszą być złe lub nieopłacalne. Warto więc stawiać na tzw. złoty środek, czyli urządzenia, które łączą w sobie najlepsze cechy współczesnych i tradycyjnych rozwiązań. Co mamy na myśli? Oczywiście nowoczesne kuchnie opalane drewnem, czyli stylowy oraz funkcjonalny powrót do przeszłości!

Kuchnia opalana drewnem – klasyka

Urządzenie tego typu jest niczym innym jak nowoczesną kuchnią opalaną tradycyjnym paliwem – nie gazem lub prądem, lecz drewnem. Sposób zasilania tego typu urządzenia wymaga tego, aby miało ono klasyczny kształt, tzn. było wyposażone w komorę na drewno, zamykaną na drzwiczki. Dzięki temu front urządzenia nawiązuje do modeli produkowanych przed laty. A co w nich nowoczesnego?

Kuchenka na drewno – nowoczesność

Dostępne na rynku kuchnie opalane często są wyposażone w piekarnik z termostatem, palenisko z rusztem uchylnym, który ułatwia usuwanie popiołu, oraz pojemną, wysuwaną szufladę na popiół. Ponadto modele te wykonuje się z wysokojakościowych materiałów odpornych na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Nowoczesne kuchnie opalane drewnem są też wyposażone w panele izolacyjne. Co więcej, mogą być wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. To wszystko sprawia, że cechują się wytrzymałością oraz funkcjonalnością, przy zachowaniu pięknego, tradycyjnego sposobu zasilania i wzornictwa.

Kuchnia opalana drewnem

Powrót do przeszłości, do prostych rozwiązań oraz wolniejszego tempa życia jest marzeniem coraz większej ilości osób. W modzie jest też klasyczny wystrój domu.

Stylowy powrót do przeszłości w postaci nowoczesnej kuchni opalanej drewnem doskonale pasuje do takiej filozofii życia. Za sprawą tego urządzenia można uzupełnić wystrój domu o rustykalny element, zaoszczędzić na energii elektrycznej i skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.