Piec na drewno czy na pellet?

Tradycyjne piece wolnostojące to doskonała alternatywa dla kominków, na które decyduje się coraz więcej osób. Nie wymagają one obudowy, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu. Najczęściej do palenia używa się drewna, jednak na rynku pojawiły się również modele na pellet. Czy to rozwiązanie jest warte uwagi? Sprawdź!

Drewno czy pellet?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, iż zarówno pellet, jak i drewno są ekologiczne i świetnie sprawdzają się do palenia w piecach. Wybór urządzenia grzewczego wymaga zatem pewnego rozeznania, bowiem należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, jakie może i przede wszystkim powinien spełniać tego typu piec. Warto dobrać odpowiednią moc grzewczą, zwrócić uwagę na czujniki, wymiary i inne dodatkowe funkcjonalności.
Ponadto należy wybrać taki model pieca, który będzie zarówno praktyczny, jak i intuicyjny, bez względu czy będzie opalany na drewno czy pellet.

Ogrzewanie drewnem

Na rynku dostępne są obecnie wysokiej klasy piece na drewno, które spełniają wszelkie normy. Ogrzewanie w ten sposób domu ma swoje zalety i wady, jednak paliwo to używane jest za bardziej ekologiczne w porównaniu do węgla. Podczas spalania do atmosfery dostają się o wiele mniejsze ilości szkodliwych substancji, np. siarki. Lasy to także odnawialne źródło energii, dlatego drewno opałowe jest powszechnie dostępne. Warto jednak wybierać gatunki liściaste, bowiem spalają się równomierniej niż w przypadku iglastych, które zawierają żywicę. Piec opalany drewnem to także rozwiązanie, które wymaga systematycznego dokładania opału, przez co jego użytkowanie jest tak proste, jak w przypadku pelletu.

Ogrzewanie pelletem

Materiał ten jest biopaliwem, które pozyskuje się również z odnawialnych źródeł, jak w przypadku drewna. Najczęściej wybierany jest pellet drzewny, bowiem trociny i inne zrębki poddawane są procesowi granulowania. Warto także zaznaczyć, że wartość opałowa pelletu jest wyższa niż w przypadku drewna, ponadto doskonale się spala i nie pozostawia po sobie zbyt dużej ilości popiołu. Granulat jest także wygodny w dozowaniu i przechowywaniu. Piec na pellet jest przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze, a wręcz nie wymaga jej zbytnio. Automatyczny sterownik umożliwia utrzymanie zadanej temperatury bez konieczności ingerencji użytkownika w pracę pieca. Konieczne jest jedynie uzupełnianie granulatu co kilka dni w sezonie grzewczym.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi czy lepiej posiadać piec na pellet czy drewno. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj domu posiadamy i jakie są nasze oczekiwania oraz preferencje. Ogrzewanie drewnem sprawdza się przy małych obiektach, a pelletem przy większych.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.