Piece kominkowe – rodzaje i zastosowanie

Jednym z wielu marzeń osób, które decydują się na budowę domu jednorodzinnego jest kominek. Niestety nie wszyscy mogą ten pomysł zrealizować, jednak istnieje alternatywa, jaką jest piec kominkowy, zwany potocznie kozą. W roli dodatkowego źródła ciepła sprawdzi się idealnie. Jak wybrać idealny model?

Czym jest piec kominkowy?

O instalacji tradycyjnego źródła ciepła w domu warto pomyśleć już na etapie projektowania całego obiektu mieszkalnego. Jeśli jednak zapragniemy widoku paleniska w gotowym już salonie, warto pomyśleć o piecu kominkowym, który nie koniecznie będzie głównym źródłem ogrzewania, ale poradzi sobie z dogrzaniem pomieszczenia, w którym się znajdzie. Standardowa konstrukcja składa się z pieca oraz instalacji, która jest odpowiedzialna za odprowadzenie spalin. Palenisko jest zamknięte i oszklone, wyposażone w efektowne drzwiczki lub otwory, przez które można podziwiać ogień.


Największą zaletą pieca kominkowego jest łatwy montaż, a także mobilność, bowiem wystarczy go przyłączyć do przewodu kominowego, by móc w pełni z niego korzystać.

Rodzaje pieców kominkowych – który wybrać?

Chcąc posiadać skuteczne, ładne i wytrzymałe urządzenie grzewcze, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii i parametrów przed zakupem. Pierwszą z nich jest na pewno materiał, z którego wykonana jest cała konstrukcja. Piec kominkowy żeliwny charakteryzuje się grubymi ścianami, co zwiększa jego właściwości akumulacyjne. Po rozpaleniu i wypaleniu opału, ciepło w nim nadal się utrzymuje i bardzo dobrze rozchodzi po pomieszczeniu. Pozwala to na znaczną oszczędność materiałów opałowych.


Drugim rodzajem jest piec stalowy, lżejszy od poprzednika, z uwagi na cieńsze ścianki, które najczęściej są wycinane laserowo i wyginane na giętarkach CNC. Mimo to, ścianki są odporne na działanie wysokich temperatur, a we wszystkich modelach komora spalania wykładana jest szamotem lub wermikulitem. Taki model urządzenia grzewczego sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych lub industrialnych.


Nie można nie wspomnieć o kaflowym piecu kominkowym wolnostojącym, który mimo nowego designu, nadal posiada podstawowe funkcje, które nie różnią się od tych, używanych przed laty. Jest to jednak wciąż doskonała metoda ogrzewania pomieszczeń. Dzisiejsze urządzenia wyposażone są w ekologiczne rozwiązania, które redukują emisję szkodliwych spalin, magazynując przy tym ciepło i uwalniając je przez wiele godzin.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.