Piece na drewno – jakie wybrać?

Z roku na rok coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na kominek jako główny sposób ogrzewania całego budynku. Luksus posiadania pieca na drewno to wyjątkowy przywilej, który pozwala poczuć się w salonie przytulnie i ciepło. Na co zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj ogrzewania? Sprawdź!

Piec na drewno – czym się charakteryzuje?

We współczesnym budownictwie zawracamy uwagę na detale estetyczne, a także funkcje ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewczego. Wybierając piec na drewno zyskujemy klimatyczny i nowoczesny wygląd, przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacyjnych.


Współczesne kominki to szczelnie zamknięte paleniska o dekoracyjnej budowie. Pozwalają one ogrzać niemalże wszystkie pomieszczenia w domu. Bardziej rozbudowane modele piecy na drewno posiadają wbudowany płaszcz wodny, dodatkowo ogrzewając wodę użytkową w domu.

Jakie wybrać drewno do pieca?

By wytworzyć ciepło w kominku na drewno, należy przede wszystkim używać odpowiednich materiałów. Wysokiej jakości palone drewno nie spowoduje dużych zanieczyszczeń powietrza w procesie spalania, a istotną kwestią jest jego wilgotność, bowiem im bardziej będzie suche, tym lepiej się spali. Wiąże się to także z relatywnie mniejszą ilością wydzielonych do atmosfery szkodliwych substancji.


Unikać należy drzew iglastych, które posiadają dużo żywicy, przez co piec się zanieczyszcza plamami z niej, a dodatkowo drewno wytwarza dużo dymu i zanieczyszcza wnętrze urządzenia grzewczego, zwłaszcza przewody kominowe. Warto wybierać drewno twarde, takie jak dąb, grab czy buk, które w trakcie spalania w piecu wytworzą najwięcej ciepła. Ważny jest również sposób przechowywania materiału opałowego. W przypadku drewna powinno ono być pocięte na fragmenty i ułożone w suchym i przewiewnym miejscu.

Kluczowe jest także efektywne spalanie drewna w piecu, które powinno być palone od góry do dołu. Na rynku coraz częściej pojawiają się nowoczesne piece, wygodne i intuicyjne w obsłudze. Nasi pracownicy z pewnością podpowiedzą Państwu przy wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.