Kominki niemal nie wychodzą z mody i nie ulega wątpliwości, iż stanowią wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Decyduje się na nie niemal każdy, kto ma możliwość ich zainstalowania. Nieustanne zainteresowanie tym tematem sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele możliwości, a także rozwiązań do wyboru. Oprócz tradycyjnych modeli, opalanych drewnem, firmy oferują klientom nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, takie jak biokominki.
Czym jest biokominek i jakie są jego zalety?
Jest to alternatywa do tradycyjnego paleniska. Biokominek nie może być co prawda uważany za główne źródło ogrzewania, ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia innego urządzenia do komina. To sprawia, iż można go zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Dzięki temu montaż instalacji nie wymaga pozwolenia, a także nie wiąże się z corocznymi przeglądami.
Salon, jadalnia, sypialnia, a nawet łazienka, to idealne miejsca, w których wcześniej wspomniana instalacja grzewcza może zostać zamontowana. Do rozpalania wystarczy biopaliwo w płynie lub żelu, które jest całkowicie ekologiczne i najczęściej produkowane z surowców roślinnych. Z pewnością wpłynie to na zdrowie domowników, bowiem paliwo ma właściwości nawilżające.
Dodatkową funkcją jest brak wydzielania dymu, a także brak popiołu. Biokominek zatem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną utrzymać nienaganny porządek w mieszkaniu. Paliwo wykorzystywane do ogrzewania jest bardzo wydajne, bowiem 1 litr wystarczy od 3 do 6 godzin palenia.
Rodzaje biokominków
Wybór biokominka to nie lada wyzwanie, bowiem producenci niemal na bieżąco wprowadzają do sprzedaży nowe rodzaje. Jednym z najbardziej popularnych modeli są te do zabudowy. Będą idealną dekoracją ściany, ale też i całego wnętrza, zwłaszcza, jeśli będą dopasowane do mebli i nie tylko. Montaż jest bardzo łatwy, dlatego tego typu instalację można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.
W sprzedaży dostępne są również modele wolnostojące, które można postawić w każdym pomieszczeniu, w którym wentylacja działa tak jak powinna. W ciągu dnia, w zależności od osobistych upodobań, można zmienić położenie biokominka. Takie rozwiązanie, które cechuje się mobilnością sprawia, że instalację można postawić także na tarasie i cieszyć się ciepłem w chłodniejsze, wiosenno-letnie dni.
Wybór biokominka może być także uzależniony od miejsca, w którym chcemy, by został zamontowany. Wówczas sprawdzą się modele wiszące, które nie wymagają wnęki, dlatego można je umieścić na niemal każdej ścianie.

