Wiszący, wolnostojący czy zabudowany – jaki rodzaj biokominka wybrać?

Kominki niemal nie wychodzą z mody i nie ulega wątpliwości, iż stanowią wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Decyduje się na nie niemal każdy, kto ma możliwość ich zainstalowania. Nieustanne zainteresowanie tym tematem sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele możliwości, a także rozwiązań do wyboru. Oprócz tradycyjnych modeli, opalanych drewnem, firmy oferują klientom nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, takie jak biokominki.

Czym jest biokominek i jakie są jego zalety?

Jest to alternatywa do tradycyjnego paleniska. Biokominek nie może być co prawda uważany za główne źródło ogrzewania, ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia innego urządzenia do komina. To sprawia, iż można go zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Dzięki temu montaż instalacji nie wymaga pozwolenia, a także nie wiąże się z corocznymi przeglądami.

Salon, jadalnia, sypialnia, a nawet łazienka, to idealne miejsca, w których wcześniej wspomniana instalacja grzewcza może zostać zamontowana. Do rozpalania wystarczy biopaliwo w płynie lub żelu, które jest całkowicie ekologiczne i najczęściej produkowane z surowców roślinnych. Z pewnością wpłynie to na zdrowie domowników, bowiem paliwo ma właściwości nawilżające.

Dodatkową funkcją jest brak wydzielania dymu, a także brak popiołu. Biokominek zatem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną utrzymać nienaganny porządek w mieszkaniu. Paliwo wykorzystywane do ogrzewania jest bardzo wydajne, bowiem 1 litr wystarczy od 3 do 6 godzin palenia.

Rodzaje biokominków

Wybór biokominka to nie lada wyzwanie, bowiem producenci niemal na bieżąco wprowadzają do sprzedaży nowe rodzaje. Jednym z najbardziej popularnych modeli są te do zabudowy. Będą idealną dekoracją ściany, ale też i całego wnętrza, zwłaszcza, jeśli będą dopasowane do mebli i nie tylko. Montaż jest bardzo łatwy, dlatego tego typu instalację można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

W sprzedaży dostępne są również modele wolnostojące, które można postawić w każdym pomieszczeniu, w którym wentylacja działa tak jak powinna. W ciągu dnia, w zależności od osobistych upodobań, można zmienić położenie biokominka. Takie rozwiązanie, które cechuje się mobilnością sprawia, że instalację można postawić także na tarasie i cieszyć się ciepłem w chłodniejsze, wiosenno-letnie dni.

Wybór biokominka może być także uzależniony od miejsca, w którym chcemy, by został zamontowany. Wówczas sprawdzą się modele wiszące, które nie wymagają wnęki, dlatego można je umieścić na niemal każdej ścianie.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.